Josef Knězek, 1908 - 1969

7.8.2008 uplynulo 100 let od narození valašského lidového řezbáře Josefa Knězka. Protože je to Aničky dědeček, byli jsme na vernisáži výstavy jeho prací, která se konala v Muzeu ve Frenštátě pod Radhoštěm. Asi nejzajímavější jsou jeho betlémy, některé značně rozměrné. V letech 1942-3 byl J. Knězek asistentem známého řezbáře Hermana Kotrby v Brně a po večerech navštěvoval kurzy modelování, kreslení a obrábění dřeva v uměleckoprůmyslové škole.

Korfu, Řecko

V r. 2007 jsme podruhé byli na dovolené na tomto nádherném ostrově. Díky bohatým strážkám je na něm spousta zeleně, a i když je výrazně poznamenán obrovským návalem turistů, stále zde najdete místa, na kterých si můžete připadat jak rakouská císařovna Sisi před 150 lety. Nádherné, temně modré moře, teplé, ale ne žhavé slunce, bílé pláže a mnoho historických památek. Ostatně, na tu modrou se podívejte sami!



Moskva - it's another world

Tak vítají barevné plakáty turisty ze západu na letišti Šeremetěvo. Je to fér: nikdo si pak nemůže stěžovat, že ho nevarovali hned při příletu.
Strávil jsem tam s dalšími kolegy z ČR značnou dobu jako konzultant jedné rusko-české banky a mohu říci: Enough is enough !
Nebo také : East, west, home's best.



Sergiev Posad, centrum ruského pravoslaví

Asi 70 km severovýchodně od Moskvy leží církevní centrum současného Ruska. Sergiev Posad, se také někdy nazývá "ruským Vatikánem", neboť hlava kláštera je rovněž patriarchou ruské pravoslavné církve. Trojickosergijevská lávra, jeden z největších skvostů pravoslaví, představuje celý komplex církevní architektury; soubor malých i velkých chrámů a kaplí. Klášter založil kolem roku 1340 Sergijev Radoněžský, zchudlý moskevský šlechtic, který se stal poustevníkem a později jedním ze svatých patronů Ruska.
Více informací naleznete zde.

Kazachstán, země protikladů

Původní obyvatestvo Kazachstánu tvořila směs tureckých a mongolských kočovných kmenů, které přišly do země ve 13. století. Země byla obsazena Rusy již v 18. století a v r. 1936 byla připojena k Sovětskému svazu. V 50. letech měli Rusové snahu "celiny", jak byly kazašské stepi nazývány, zúrodnit. Pomoci museli přijít všichni. Příliv vzdělaných Rusů a jiných národností pozitivně ovlivnil do té doby hlavně kočující národ. Rozpad SSSR a neočekávaná samostatnost přinesla Kazachstánu vedle svobody i řadu problémů - často nedobrovolní, vzdělaní migranti se vrátili zpět do Ruska, mnoho potomků Stalinem na Sibiř poslaných německých zajatců dostalo německé pasy a rádo opustilo chaosem a korupcí rozvrácenou zemi. Ti, kteří zůstali byli ti chudší a méně vzdělaní.
Co si o Kazachstánu myslí CIA?

 

Návrat na hlavní stránku